ماهان

​​​​تاریخچه ماهان

بی شک صنعت هوانوردی به عنوان یکی از زیرساخت‏های توسعه و تأثیر گذارترین گزینه در شبکه حمل و نقل کشورها و یکی از عوامل محرک بخش تولید در فرآیند توسعه پایدار می‏باشد. از این رو همواره کانون توجهات برنامه‏ریزان و مسئولان کشور بوده است. همین امر مبنا و محور همّت جمعی از نخبگان و خبرگان این بخش گردید و به تأسیس اولین شرکت هواپیمایی خصوصی در سال 1371 به نام شرکت هواپیمایی ماهان انجامید. فعالیت این مجموعه در عرصه ملی با پروازهای تهران – کرمان - تهران آغاز شد.

پس از آن ماهان با امکانات و شرایط آن زمان در تحقق هدف پیشرفت، امنیت و آسایش دو فروند هواپیمای ایرباس مدل 300B4 را در سال 1378 به ناوگان هوایی خود افزود. و در سال‏های بعد نیز توانست چندین فروند ایرباس مدل 300-600، 310، 320، 340 و بوئینگ مدل 747-300/400 را به عنوان مدرن‏ترین هواپیماهای موجود جهت انجام پروازهای دوربرد به کشورهای اروپایی و خاوردور مورد بهره‏برداری قرار دهد و برای مسیرهای کوتاه برد در داخل کشور نیز 16 فروند هواپیمای BAe-146-300 را به ناوگان خود وارد کرده است.

افزایش تعداد ناوگان به (54) فروند و توسعه شبکه پروازی به نقاط مختلف کشور و جهان، رشد بالای تعداد مسافران را نیز به همراه داشت به گونه‏ای که برابر گزارش سازمان هواپیمایی کشوری ایران، هواپیمایی در سال 1391 بیشترین مسافر را (در شبکه داخلی و خارجی) حمل کرده است. این موارد بخش کوچکی از پیشرفت‏های شرکت هواپیمایی ماهان در سال‏های اخیر به شمار می‏آید که همه و همه مرهون اعتماد شما مسافران عزیز بوده است.

هواپیمایی ماهان عامل اصلی موفقیت خود را در فداکاری و پشتکار 3300 کارمند خود می داند و برای ایجاد یک فضای کاری مهیج و مفید برای کارکنان خود، تمام تلاشش را به کار گرفته است.

ایجاد دوره‌های آموزش شش ماهه برای استخدام مهمانداران، از جمله روش‌هایی است که هواپیمایی ماهان برای کنترل کیفیت و کارآیی خود در نظر گرفته است. هواپیمایی ماهان از این راه ها می‌تواند میهمانداران مناسبی را جهت ارائه سرویس به مسافران در یک محیط دوستانه تربیت کند.

همچنین استفاده از شبیه ساز پرواز (سیمولاتور) هواپیماهای A300B4,A300-600, RJ 70/100جهت آموزش خلبانان و گروه پروازی مرتبط ، این شرکت را همگام و همسو با شرکتهای هواپیمایی در سرتاسر دنیا ، به عنوان یک شرکت قدرتمند در صنعت هوانوردی ، معرفی نموده است.

 

 

 ماموریت های ماهان

1.حمل و نقل ایمن ، کارآمد و پر بازده مسافر،بار و پست؛

2.ارائه خدمات با کیفیتی برتر به وسیله تیمی حرفه ای و آموزش دیده از خلبانان،مهمانداران و خدمه زمینی ، برابر استانداردهای بین المللی.

 

خـدمـات بــار

بار داخلی :

 خدمات بار هواپیمایی ماهان در مسیرهای داخلی با تکیه بر شبکه گسترده هوایی خود و بهره گیری از تعداد 552 پرواز در هفته از سایر مبادی پروازی به سایر مقاصد داخلی و خارجی و تعداد 86 پرواز از مبدا مشهد به سایر مقاصد داخلی و خارجی از قابلیت تحویل بار در کوتاهترین زمان ممکن برخوردار می باشد . این مجموعه در ایستگاههای داخلی خود با در اختیار داشتن نمایندگی های فعال فروش در شهرستان ها که همگی از مجوز ها و گواهی نامه های معتبر تحت نظر سازمان هواپیمایی کشور برخوردارند توانسته است به نیازهای متقاضیان استفاده از سرویس و خدمات حمل و نقل در شبکه داخلی کشور پاسخ داده و به عنوان نمادی از کیفیت برتر و اعتبار این صنعت مطرح گردد . در پروازهای داخلی ماهان حداکثر بار مجاز در کلاس پروازی اکونومی 20 کیلوگرم و در کلاس تجاری 25 کیلوگرم است لذا اضافه بار مسافران ازطریق صدور بارنامه به مقاصد داخلی ارسال می گردد همچنین افرادی که مسافرنیستند اما قصد ارسال بار به مقاصد داخلی دارند نیز می توانند از طریق خدمات بار ماهان نسبت به ارسال بار خود اقدام نمایند .
 در قسمت کارگو ترمینال ماهان محموله توسط کارکنان پذیرش رویت می گردد و پس از تایید قابلیت حمل محموله با هواپیما و بسته بندی مناسب فرم اظهارنامه با قید ارزش کالا توسط مشتری پر می گردد.در مرحله بعد محموله توسط قسمت حراست چک و با تایید نهایی واحد حراست بارنامه صادر می گردد و تگ بار به محموله الصاق می گردد . بارنامه پس ازصدور به منظور بررسی نهایی به مشتری ارایه می شود . صدور بارنامه انعقاد قراردادی است ما بین فرستنده کالا و شرکت حمل کننده که مسوولیت هایی را برای فرستنده و تعهد هایی را برای شرکت حمل کننده ایجاد می نماید. متقاضیان محترم جهت ارسال و کسب اطلاعات می توانند به این واحد مراجعه و از طریق روشهای ارتباطی زیر با این واحد تماس حاصل فرمایند 
آدرس:کیلومتر 4 جاده مخصوص به سمت آزادی – جنب پایگاه قدر سپاه – ترمینال بار هواپیمایی ماهان
تلفن:  48386113- 021
نمابر:  44653486 -021
پست الکترونیک: thrstation@mahan-cargo.com

بار خارجی :

 خدمات بار هواپیمایی ماهان با تکیه بر شبکه مناسب حمل و نقل بین المللی خود به نقاط اصلی منطقه و خاور دور توانسته است مسیری مطمئن و کارآمد در ارسال و دریافت بار از ایستگاههای خارج از کشور در نقاط اصلی تجارت بین الملل از جمله در کشور چین ، امارات ، اروپا برقرار نماید . در این خصوص نمایندگان فروش و خدمات بار این مجموعه در کشورهای تحت شبکه پروازی بین المللی آماده پذیرش و ارسال بار کلیه متقاضیان و صاحبان صنعت و تجارت در مبادی یاد شده می باشند و ار انجایی که حمل و نقل هوایی طی چند دهه گذشته تحول و انقلاب بزرگی در صنعت هوانوردی کشور بوده است  شرکت هواپیمایی ماهان جهت تدوین استراتژی موثر در این زمینه تلاش نموده با بررسی و تجزیه و تحلیل موقعیت منطقه ایی و بازار تجارت جهانی بستری مناسب جهت بسط سیستم ارتباطات و اطلاعات و رشد اقتصادی کشور با در نظر گرفتن قوانین و مقررات ملی و بین المللی در صنعت هوانوردی دارد  .
 محموله های صادراتی پس از چک محموله اجازه ورود بار به محوطه ترمینال بار را صادر می گردد که با ارایه برگه گمرک به واحد حراست بار، فرستنده می تواند بار خود را به سالن پذیرش منتقل نماید که در این قسمت ابتدا بسته ها توسط واحد پذیرش بار وزن می شوند . بعد از دریافت برگه توزین ، ارزیاب گمرک، بار را از جهت قوانین گمرکی بازرسی می نماید . در صورت عدم ممنوعیت، بار به واحد بسته بندی منتقل می شود. لازم به ذکر است برخی از این ممنوعیت ها در فرم اظهارنامه گمرک قید شده است و بعضی از کالاها نیز برای صادرات نیاز به برخی از مجوزهای خاص دارند. پس از بسته بندی، بار توسط واحد پذیرش، پذیرفته می شود و برگه ای در این خصوص صادر می شود که در آن اطلاعاتی از قبیل وزن بار، مقصد، ابعاد بسته ها و... درج شده است . پس از صدور این برگه، پته سبز گمرکی هم توسط واحد گمرک صادر می شود. فرستنده با در دست داشتن نسخه پذیرش و پته گمرکی به واحد فروش بار و یا آژانس های باری مراجعه می نماید. واحد فروش بار با توجه به اطلاعات درج شده در نسخه پذیرش و پته گمرکی طبق قوانین مربوطه بارنامه را صادر می نماید. در این مرحله فرستنده باید بارنامه صادر شده را بررسی و پس از حصول اطمینان از صحت اطلاعات مندرج،آن را امضا کند. صدور بارنامه بیانگر قراردادی مابین فرستنده و شرکت حمل کننده خواهد بود و مسوولیت هایی برای فرستنده و تعهدهایی برای شرکت حمل کننده دربر خواهد داشت. با صدور بارنامه، به تعداد بسته ها «تگ» بار چاپ و به فرستنده ارایه می شود و فرستنده با در دست داشتن رسید بارنامه خود و تگ ها به سالن پذیرش که بسته هایش در آنجا قرار دارد باز می گردد و با مراجعه به نماینده فروش بار ، تگ را به روی بار الصاق می نماید. در بازبینی نهایی واحد حراست، بارها از نظر امنیتی چک و بسته ها X-ray می شوند تا در صورت عدم وجود اشیا ممنوعه، بار به داخل انبار منتقل و برای ارسال آماده گردد. متقاضیان محترم جهت ارسال و کسب اطلاعات می توانند به این واحد مراجعه و از طریق روشهای ارتباطی زیر با این واحد تماس حاصل فرمایند .

آدرس: فرودگاه امام خمینی - جنب گمرک  حوزه 2 – دفتر فروش خدمات بار ماهان
تلفن : 55678215- 021
نمابر:55678216- 021
فروش بار خارجی :ikasales@mahan-cargo.com 

راهنمای تغییر بلیت ماهان

  • در یک رزرو چند نفره، در صورت نیاز به تغییر رزرو فقط یک یا تعدادی از مسافرین آن رزرو، می بایست درساعات اداری ، با شماره 48382020 قسمت رزرو اینترنتی تماس حاصل فرمایید .

  • در یک رزرو چند نفره، در صورت استفاده نکردن هر یک از مسافرین از پرواز، شماره رزرو آن مسافرین تغییر می یابد لذا لازم است جهت دریافت شماره رزرو جدید با شماره 48382020 قسمت رزرو اینترنتی تماس حاصل فرمایید .

راهنمای استرداد بلیت ماهان

  • در یک رزرو چند نفره ، در صورت نیاز به کنسل نمودن فقط یک یا تعدادی از مسافرین آن رزرو، می بایست در ساعات اداری ، با شماره 48382020 قسمت رزرو اینترنتی تماس حاصل فرمایید .

  • در یک رزرو چند نفره، در صورت استفاده نکردن هر یک از مسافرین از پرواز، شماره رزرو آن مسافرین تغییر می یابد لذا لازم است جهت دریافت شماره رزرو جدید با شماره 48382020 قسمت رزرو اینترنتی تماس حاصل فرمایید .  

موجود زنده ​( AVIH )

هر شرکت هواپیمایی با توجه به مقررات کشورهای مبدا , مقصد , ترانزیت و نوع هواپیماهای خود قوانین مختلفی را در جهت ارائه سرویس حمل موجود زنده (بر اساس کد های یاتا AVIH ) وضع مینماید. ممکن است در کشورهای مختلف محدودیت ها یا الزامات و بازرسی در خصوص حیوانات صورت پذیرد , بر همین اساس هواپیمایی ماهان سعی دارد تا ضمن ارائه قوانین و روش ها و با توجه به جامعه کنونی که در تمامی مسافرت ها و گردش ها حیوان بهمراه خانواده میباشد با تجربه و مهارت چندین ساله خود ،آسودگی و اطمینان خاطر مسافر را با ارائه یک سرویس مطمئن و دلسوزانه فراهم سازد.

بطور کلی جهت حمل موجود زنده 02 راه وجود دارد:

از طریق پایانه های مسافری( همراه)
بعلت مسائل ایمنی و بازرسی خارج از اختیارات هواپیمایی ماهان و همچنین عدم کنترل حیوانات در مواقع اضطراری , ورود حیوانات اهلی و پرندگان به کابین مسافری ( PETC )مجاز نمی باشد واین امکان فراهم می شود تاحیوان در پایانه مسافری پذیرش و هنگام ورود در فرودگاه مقصد در سالن دریافت بار به مسافر تحویل شود. مسافران می توانند از این سرویس در اکثر مقاصد ماهان بهره مند گردند .
از طریق پایانه های باربری ( غیر همراه/ کارگو ‚ بارنامه )
هنگامی که به هر علتی مسافر نتواند درسفر همراه حیوان خود باشد این سرویس دراختیار وی قرار داده می شود . حیوان اهلی یا وحشی مسافر در پایانه باربری پذیرش و درفرودگاه مقصد به مسافر یا شخصی که در بارنامه معرفی شده , در محل ترخیص بارنامه تحویل داده می شود .
مدارک پزشکی واسناد مورد نیاز در فرودگاه مبداء
کامل بودن تمام اسناد قابل اطلاق مثل مجوزهای ورود به کشور مقصد مانند:
اصل گواهی معتبر بهداشتی بین المللی صادره از دامپزشکی دولتی کشور مبدا ( یا مقصد) و تائید کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه(این گواهی نامه ها در مسیرهای داخلی الزامی نیست )
مدارک واکسیناسیون معتبر
شناسنامه یا گذرنامه حیوان
اصل برگه پرداخت کرایه حمل
تکمیل فرم مخصوص 03 برگی درخواست انجام امور موجود زنده
شرایط پذیرش

از آنجاییکه قوانین مرتبط با حمل حیوان زنده بر اساس بخشنامه های فرودگاهی و دولتی مداوم در حل تغییر میباشد ، مسافر پیش از هر اقدامی میبایست از امکان این حمل با تماس با فرودگاه مبدا حمل اطمینان حاصل نماید.
مسافر موظف است حداقل 24 ساعت پیش از سفر با ایستگاه مبدا تماس گرفته, تا از موارد و مشکلات احتمالی مطلع گردد و کد AVIH را از دفاتر فروش هنگام خرید بلیط دریافت نماید . حضور مسافر حداقل 3 ساعت پیش از سفر بین المللی و 2 ساعت پیش ازسفر داخلی در فرودگاه جهت انجام امور پذیرش ضروریست .
برای سفر بچه های سگ و گربه‚ باید حداقل 10 هفته از تولد آنان گذشته باشد . (دربرخی از کشورها حداقل سن 12 هفته می باشد). بر اساس قوانین سازمان دامپزشکی ایران هر مسافر حداکثر 02 قلاده سگ یا گربه یا 10 قطعه پرنده تزئینی میتواند حمل نماید.
مسافر موظف است چند ساعت پیش از پرواز غذای سبک به حیوان دهد تا دچار ناراحتی نگردد و درصورت وجود پرواز بیش از 2ساعت بمیزان کافی آب در قفس قرار دهد (بعلت بررسی مقدار آب زمان بارگذاری و درمدت توقف ترانزیت). هواپیمایی ماهان ممکن است حیوانات پر خاشگر , نا آرام , بسیار پیر , بیمار و یا دارای هرگونه ویژگی دیگری که ظاهر ناسازگار با مسافرت هوایی داشته باشد وحیوانات دارای بوی زننده را پذیرش ننماید .
ضمنا" هواپیمایی ماهان از پذیرش حیوانات گران قیمت و یا دارای هرگونه ارزش مادی و معنوی خاص معذور است. این مورد باید توسط صاحب حیوان در ایستگاه مبدا اعلام گردد در غیر این صورت هیچگونه مسئولیتی بر عهده شرکت هواپیمایی ماهان نمی باشد.هواپیمایی ماهان از پذیرش حیوانات وحشی ‚انواع آبزیان , جوجه پرندگان بصورت تنها , پیله حشرات و حیوانات غیر خانگی بصورت روش همراه معذور میباشد. حمل اینگونه حیوانات با دارا بودن تمامی مدارک ذکر شده و رعایت شرایط حمل و نقل بارنامه ‚بصورت غیر همراه امکان پذیر میباشد.

چگونگی محاسبه مقدار کرایه حمل AVIH
پرندگان خانگی: وزن کامل پرنده بهمراه قفس × 04 = (.......kg) مقدار اضافه بار مسیر
حیوانات اهلی و خانگی: وزن کامل حیوان بهمراه قفس × 02 = (.......kg) مقدار اضافه بار مسیر
این هزینه جدا از مقدار بار مجاز رایگان مسافر در هر مسیر و کلاس پروازی است و هر مسافر در صورت نداشتن بار همراه نیز موظف به پرداخت این هزینه بعنوان کرایه حملAVIH میباشد.
قفس مناسب

قفس باید دارای ابعاد مناسب باشد و برای ایستادن طبیعی حیوان به اندازه کافی بزرگ باشد . باید بجهت نگهداری حیوان به حد کافی محکم ‚ مطمئن و دارای منافذ تهویه باشد و درب آن دارای قفل و فاقد چرخ در زیر سطح خود باشد.در صورت عدم وجود این قبیل مشخصات از سفر حیوان ممانعت می گردد .
بستن قلاده درون قفس برای حیوان ممنوع است زیرا پوزه حیوان باید آزاد باشد. حداکثر سه حیوان نهایتا" شش ماهه که با هم به دنیا آمده باشند و با وزن حداکثر 04 کیلو گرم برای هریک می توانند در یک قفس قرار گیرند .در صورت بیشتر بودن وزن یا سن باید در قفس های جداگانه سفر نمایند .حیوان مادر و حداکثر سه فرزندش در صورتی که از سن بچه ها بیش از 12 هفته نگذشته باشد و هر کدام بیش از 02 کیلو وزن نداشته باشند و به راحتی در یک قفس قرار گیرند امکان حمل دارند .
توصیه میشود درتابستان و روز های گرم از پرواز های شب یا صبح زود و در زمستان و روزهای سرد از پروازهای در طول روز استفاده نمایید. ممکن است بر اساس نوع هواپیما و شرایط عملیاتی از پذیرش موجود زنده ممانعت بعمل آید . بطور مثال : حمل موجود زنده در برخی هواپیماهای BAE امکان پذیر نمی باشد . تحویل حیوان در مقصد براساس فرم تنظیم شده در مبدا به فرد ذکر شده صورت می پذیرد. بر اساس فرم تکمیل شده در مبدا هرگونه هزینه اضافی اعم از : خدمات دامپزشکی , قرنطینه , هزینه اسکان , تغذیه , ترخیص , بازگشت به مبدا , جریمه و.... حیوان بر عهده صاحب بار میباشد.

 

مسافر توان‌خواه/ شرایط ویلچر


تعریف

مسافرتوانخواه به افرادی اطلاق می گردد که به علت شرایط پزشکی , فیزیکی و یا روحی نیازمند مراقبتهای فردی میباشند که به طور معمول برای سایر مسافران فراهم نمی گردد .

مسافر توانخواه به افرادی اطلاق میشود که دارای شرایط ذیل می باشند :

ناتوانی دائم: برای مثال فلج تمام و یا بخشی از بدن , ورم مفاصل , ناشنوایی و نا بینایی
ناتوانی موقت: جراحی اخیر و یا درمان های پزشکی اخیر ازقبیل :دست و پای شکسته
بیماری های فیزیکی و روحی اخیر
انواع مسافر توانخواه
  • این افراد نیازی به همراهی ندارند مگر در صورت سفر گروهی با جمعی کثیر ‚ حضور حداکثر تا 4 مسافر نابینا و ناشنوا در یک پرواز امکان پذیر است . مسافران نابینا نیازبه ارائه گواهی پزشکی ندارند مگر درصورت سفر گروهی از تعداد کثیری افراد نابینا با یکدیگر ‚ دراین صورت گواهی گروهی طبق روال معمول مورد نیازاست .ضمنا" با مسافرانی که موقتا" بینایی خود را ازدست داده اند همانند مسافران توانخواه و با ارائه فرم MEDA رفتار می گردد . همراهی مسافران نابینا توسط کارمندان هواپیمایی ماهان پرداخت هیچ هزینه ای را دربر نخواهد داشت.
افراد نابینا و ناشنوا.
نیاز به استفاده از ویلچرخاص توسط مسافر بوسیله کد های AIRIMP معین می گردد :
ویلچر.
WCHR

مسافرانی که قادر به بالاو پایین آمدن ازپله ها و راه رفتن داخل کابین هواپیما بوده ولی برای طی مسیرطولانی به سمت هواپیما و برعکس نیازبه ویلچردارند .

WCHS

مسافرانی که قادربه حرکت به سمت هواپیما وبرعکس بوده اما قادر به بالاو پایین رفتن از پله ها نمی باشند بنابراین باید دربالا و پایین رفتن ازپله ها به آنها کمک شود.

WCHC

مسافرانی که کلا" قادر به حرکت و یا نزدیک شدن به هواپیما و بالا و پایین رفتن از پله ها نمی باشند . بنابراین باید درتمام مراحل بالا و پایین رفتن از پله ها‚ حرکت به سمت هواپیما ‚ تا صندلی کابین و برعکس به آنها کمک شود. این نوع ویلچر قابل حرکت درفضای کابین هواپیما هستند ومختص مسافران کاملا" بی حرکت می باشد .

مسافرانی که کلا" قادر به حرکت و یا نزدیک شدن به هواپیما و بالا و پایین رفتن از پله ها نمی باشند . بنابراین باید درتمام مراحل بالا و پایین رفتن از پله ها‚ حرکت به سمت هواپیما ‚ تا صندلی کابین و برعکس به آنها کمک شود. این نوع ویلچر قابل حرکت درفضای کابین هواپیما هستند ومختص مسافران کاملا" بی حرکت می باشد .
مسافرانی که نیاز به گواهی پزشکی نداشته ولی نیازمند استفاده ازویلچر می باشند از طریق رزرواسیون اعلام درخواست خود را اعلام می نمایند. مسافرانی که با ویلچرخود به فرودگاه ورود دارند و متمایل به انتقال ویلچر با خود به مقصد هستند مجاز به استفاده از ویلچرخود تا زمان سوار شدن می باشند. در زمان پذیرش تگ جامه دان به ویلچر الصاق میشود تا ویلچر نیزبه عنوان یکی از جامه دان های پذیرش شده محسوب گردد.
نکته: شایان ذکر است طبق مقررات و دستورالعمل هواپیمایی ماهان و بر اساس ظرفیت قانونی هر هواپیما , فقط مسافرانی که از طریق رزرواسیون درخواست ویلچر خود را اعلام نموده و SSR در بلیط ایشان درج شده باشد , مجاز به پذیرش در فرودگاه و استفاده از ویلچر می باشند . ضمنا" هواپیمای BAe/RJ از این قاعده مستثنی می باشد.
در صورت لزوم درخواست ویلچر ، ثبت در مراحل خرید امکان پذیر می باشد .بر این اساس امکان اختصاص ویلچر در فرودگاه میسّر می گردد. در غیر اینصورت از تاریخ 15/8/93 امکان اختصاص ویلچر توسط همکاران محترم در فرودگاه مربوطه وجود ندارد. ضمناً پروازها با توجه به نوع هواپیما، ظرفیت قانونی و استاندارد برای پذیرش مسافر توانخواه برای اختصاص ویلچر دارند و بر روی هواپیمای BAE/RJ با توجه به مشخصات آن به هیچ وجه نمی توان مسافر ویلچری را پذیرش نمود.
 
هواپیمایی ماهان امکان سفارش غذای خاص را برای مسافرین عزیز خود فراهم نموده است . شما می توانید هنگام خرید بلیط غذای خاص خود را از میان لیست غذا انتخاب نموده تا در زمان پرواز برای شما سرو گردد. همچنین امکان سفارش غذاهای خاص از طریق اینترنت نیز امکان پذیر می باشد. سفارش ، حداقل تا 72 ساعت قبل از پرواز امکان پذیر می باشد . همچنین توجه داشته باشید که این سرویس ، در مسیرهای داخلی (پروازهای داخل کشور) ارائه نمی گردد.
خواهشمند است در صورتی که پرواز شما بصورت رفت و برگشت می باشد، درخواست خود را، بصورت جداگانه برای هر مسیر ثبت و ارسال نمایید. (یک بار برای مسیر رفت و یک باربرای مسیر برگشت).
همچنین در صورت هرگونه تغییر در پرواز یا نوع غذا، شما ملزم به ثبت و ارسال مجدد درخواست خود از طریق وب سایت می باشید. در غیر اینصورت سفارش قبلی شما منظور خواهد شد.
 

​​​​​​​​​امنیت بار

کلیه چمدان ها، محموله ها (کارگو) و بارهای دستی حمل شده در تمامی هواپیماهای شرکت هواپیمایی ماهان قطعاً توسط اُرگان مربوطه فرودگاهی، تفتیش (screening) و بازرسی (searching) خواهند شد. این بازرسی ها به طرق زیر صورت می پذیرند :

  1. دستگاه اشعه ایکس
  2. بازرسی/ وارسی های دستی و فیزیکی
  3. استفاده از ردیاب های دستی​

ایستگاه هایی که در آنها بازرسی به صورت دستی و فیزیکی صورت می پذیرد، ممکن است تمامی چمدان ها، بسته ها و محموله ها جهت بازرسی های فیزیکی باز شوند. الزاماً این امور توسط مسئولین بازرسی در فرودگاه انجام می پذیرد.

 

کالاها و اقلام ممنوعه

حمل اقلامی همچون چاقو (در هر سایز)، اشیاء فلزی، قطعات یدکی، چتر، اشیاء منحنی با لبه تیز، که می توانند به عنوان سلاح در داخل کابین استفاده گردند، به عنوان بار دستی (carry-on bagga​ge​) به داخل کابین مجاز نمی باشد. تمامی این اقلام می توانند به عنوان بار پذیرش شده (check-in baggage​) حمل گردند.

بار پذیرش شده/ بار تحویلی (Check in/Hold Baggage)

بار پذیرش شده یا تحویلی صرفاً بایستی حاوی لوازم شخصی از قبیل لباس، کفش، کتاب و... باشد. هر کدام از اقلام مکانیکی مثل ژنراتورها (مولد برق)، اَره برقی، قطعات و لوازم یدکی حجیم باید به عنوان محموله یا کارگو (cargo) سپرده شوند; زیرا که این اقلام به عنوان بار تحویلی، پذیرفته نخواهند شد.

از آنجائیکه استعمال دخانیات در تمامی پروازهای هواپیمایی ماهان ممنوع می باشد، لذا حمل کبریت یا فندک های گازی به داخل هواپیما نه به عنوان "بار دستی" (cabin baggage)، و نه به عنوان "بار تحویلی" (check-in baggage) مجاز نخواهد بود.

کلیه بارهای مسافرین نباید بدون مراقبت و نظارت در فرودگاه رها شوند; حتی نبایستی هیچ نوع باری جهت حفاظت (به طور امانت) به کارکنان حراست هواپیمایی ماهان سپرده شوند. تمامی مسافرین ملزم می باشند بار خود را همیشه همراه خود حمل نمایند، به استثناء بار پذیرش شده ای که قبلاً به هواپیمایی ماهان تحویل داده شده است و تحت مراقبت این شرکت می باشد.

مسافرینی که موفق به سوار شدن در هواپیما نمی شوند، بار/ چمدان آنها قبل از پرواز از داخل هواپیما تخلیه می گردد.

مایعات، گازهای پخش شونده در هوا (اِسپری ها/افشانه ها,...)، و ژل ها در برخی از پروازهای بین المللی هواپیمایی ماهان (Liquids, Aerosols and Gels = LAGs)

تمامی مایعات، گازهای پخش شونده در هوا (اِسپری ها/افشانه ها,...) ،و ژل هایی که دارای حجم بیش از 100 میلی لیتر (ml) یا بیش از 3.4 اُنس آبگونه (fl oz) باشند، دارای ممنوعیت ورود به داخل کابین و حمل به عنوان بار دستی(hand baggage) می باشند; لیکن بایستی به عنوان بار پذیرش شده به هواپیما وارد شوند.

اگر موارد مذکور (LAGs) کمتر از 100 میلی لیتر باشند، می توانند به عنوان بار دستی- در صورتی که در یک کیسه پلاستیکی شفاف با درب قابل بسته شدن (زیپ دار) قرار گیرند- به داخل کابین برده شوند.

مسافران مخمور

از پذیرش مسافرین مخمور یا مست که رفتارهای خشونت آمیز از خود نشان می دهند یا بیش از حد بوی الکل بدهند تا زمانی که کاملاً هوشیار شوند، جلوگیری خواهد شد.

هیچ شخص ثالثی مجاز به انجام امور پذیرش(check- in) مسافر دیگر نمی باشد و تمام مسافرین بایستی خود شخصاً به کانتر پذیرش مسافر (check- in counter) مراجعه نمایند، مگر در شرایط بسیار استثنائی.

تمام مسافرین ترانزیت که هواپیما یا مناطق حفاظتی را به همراه بار دستی یا بار پذیرش شده ی خود ، در حالی که هواپیما در حال ترانزیت است ترک می نمایند، قبل از آنکه مجدد به داخل هواپیما سوار شوند، حتماً (خود و بار آنها) تحت تفتیش(screening) یا بازرسی فیزیکی/ بدنی (physical search) قرار می گیرند.

اسلحه گرم و جنگ افزارها

الزام است که به منظور حمل تمامی سلاح های گرم یا جنگ افزارها از هر نوعی در هواپیماهای شرکت هواپیمایی ماهان، این موضوع به طور رسمی از پیش اعلام گردد تا به عنوان یک آیتم امنیتی، جداگانه حمل شود.

حمل جنگ افزارها ، سلاح های گرم و همچنین مهمات با وزن بیش از 5 کیلوگرم (kg) به عنوان بار پذیرش شده مسافر مجاز نمی باشند. موارد مذکور بایستی به ترمینال باربری برده شوند تا به عنوان محموله یا کارگو در قسمت انبار هواپیما (hold stowed cargo) حمل شوند.

سلاح های کمتر از 5 کیلوگرم می توانند در شرایط اجباری و با اطلاع پرسنل خدمات زمینی و مستندات مناسب ارائه شده، به عنوان بار پذیرش شده مسافر حمل گردند.

سلاح های گرم و/یا مهمات در پروازهای هواپیمایی ماهان

سلاح های گرم ورزشی/ شکاری (با کالیبر (قطر داخلی لوله) 19.1 میلیمتر(mm) یا کمتر)، همراه با مهمات مربوطه، در صورت رعایت شرایط زیر، می توانند در پروازهای هواپیمایی ماهان حمل شوند :

سلاح های گرم و/ یا مهمات فقط می توانند به عنوان بار پذیرش شده (باری که پس از کنترل به قسمت انبار هواپیما منتقل می شود) حمل شوند، ولیکن حمل آنها در داخل کابین مجاز نمی باشد.
چمدانی که حاوی سلاح های گرم و/ یا مهمات است، بایستی فاقد هرگونه علامتی باشد که شناسایی محتوای آن را ممکن می سازد (مثل برچسب "مواد منفجره" و ...).
مهمات، باید برای سلاح های گرم ورزشی/ شکاری از دسته ی 1.4S ، UN0012 و UN0014 بوده و پر کردن مجدد خشاب آنها باید به صورت صنعتی یا دستی انجام گیرد. هدف استفاده از آنها نیز باید شخصی بوده، و از مهمات انفجاری و آتش زا نباشند.
حداکثر وزن ناخالص مهماتی که توسط مسافر حمل شده یا در بخشی از بار/چمدان پذیرش شده وی جای گرفته است، 5 کیلوگرم باشد.
مهمات بایستی در محفظه ی اصلی خود ، یا هر بسته بندی مناسب دیگری جای گرفته باشند. هرگونه فضای خالی نیز باید با ماده ای پُرکننده پُر گردد تا از هرگونه لغزش مهمات جلوگیری شود.
سلاح های گرم باید تخلیه شده و چخماق آنها جدا شده باشد.
این سلاح ها باید به صورت مناسبی بسته بندی شده و در یک چمدان ، جلد چرمی یا جعبه جای گیرند.

توجه: ممکن است سلاح های گرم و مهمات در یک چمدان قرار بگیرند، اما جداگانه بسته بندی شده باشند.

(مهماتی با کالیبرِ بیش از 19.1 میلیمتر، یا مواردی که در بالا ذکر نشده اند یا در مواردی که مهمات، وزنی بیش از 5 کیلوگرم به ازای هر مسافر دارند، نمی توانند به عنوان مهمات موجود در بار/ چمدان تحویلی، پذیرفته شوند و حمل و نقل آنها باید با هواپیمای باربری صورت گیرد).

مسافرینی که مایل می باشند سلاح های گرم و/ یا مهماتی را در پرواز خود حمل نمایند، جهت ارتباط و هماهنگی با مقامات کشورهایی که پروازهای هواپیمایی ماهان به آنجا صورت می گیرد، باید این موضوع را در طی فرآیند رزرو بلیط به شرکت هواپیمایی اطلاع دهند و این کار باید حداکثر تا دو روز کاری قبل از پرواز انجام گیرد.

این مصوبه ی شرکت هواپیمایی ماهان، فقط در مورد حمل و نقل سلاح های گرم و/ یا مهمات مجاز در پروازهای این شرکت اعمال می شود. مسافرینی که می خواهند با سلاح های گرم و/ یا مهماتی از یک کشور عبور نمایند یا وارد کشوری شوند، باید از این موضوع اطمینان یابند که تأییدیه های مورد نیاز از طرف مقامات ذی صلاح کشورهای مربوطه را دریافت نموده اند.

در نهایت، حمل وسایل ورزشی/ شکاری مشمول قوانین میزان بار مجاز می گردد، و مجوز 5 کیلوگرم مازاد بر آن میزان مجاز ، در پروازهای هواپیمایی ماهان اعطاء می گردد.

تجهیزات غواصی

بطری های هوای فشرده باید کاملاً خالی باشند.

حمل بطری های حاوی اکسیژن خالص به داخل هواپیما مجاز نمی باشد. فقط بطری های هوای فشرده مجاز هستند.

چراغ های مشعل غواصی در صورتی مجاز می باشند که باتری یا باتری های قابل شارژ آنها، به منظور جلوگیری از هرگونه قطع و وصل غیرقابل پیش بینی جریان برق در آنها، جدا شده باشند.

سرنگ برای استفاده های پزشکی

مسافرین مجاز به حمل سرنگ به داخل کابین می باشند، مشروط بر آنکه یک گواهی پزشکی که به ضرورت تزریق در طول پرواز اشاره نموده و اجازه ی حمل سرنگ را به آنها بدهد، با خود به همراه داشته باشند.

توصیه های امنیتی

همیشه خودتان چمدانتان را ببندید.
به هیچ وجه شیئی که متعلق به شخص دیگری است ، باخود حمل ننمائید و در بار/ چمدان پذیرش شده ی (checked baggage) خود نیز قرار ندهید.
همیشه اشیاء با ارزش، داروها و کلیدهای خود را در بار دستی خود (carry-on baggage) قرار دهید.
کلیه چاقوها، اشیای تیز یا ادوات برنده و سلاح های سرد باید در بار پذیرش شده ی شما قرار داشته باشند و نباید در بار دستی شما قرار گرفته، یا همراه خود شما باشند.
اقدامات امنیتی می توانند شامل جستجوی تفتیشی موردی (رندوم) پس از کسب رضایت از مسافر باشند. مسافرین می توانند درخواست رعایت حریم خصوصی داشته باشند و بایستی توسط بازرس هم جنس خود تفتیش شوند.

آمادگی برای سفر

از مسافرین تقاضا می شود که توصیه های زیر را به خاطر داشته باشند تا بتوانند سفری کارآمد و راحت را از طریق فرودگاه تجربه نمایند :

پیش از رسیدن به فروگاه :

مقادیر محدودی از آنچه ممکن است در طول پرواز در داخل کابین نیاز داشته باشید را فراهم نمائید.
در صورت امکان، مایعات (مجاز به حمل) را در بار پذیرش شده ی (checked baggage) خود قرار دهید.
پیش از رسیدن به فرودگاه، یک کیسه با درب قابل بسته شدن مجدد (re-sealable bag) تهیه نمائید و هرگونه مایعاتی که در ظروف کمتر از 100 میلی لیتری هستند (حداکثر یک لیتر در مجموع، به ازای هر مسافر) را داخل آن قرار دهید.
پاسخ هرگونه پرسشی که در خصوص فرودگاه یا شرکت هواپیمایی مورد نظر خود دارید را پیش از عزیمت به فرودگاه بررسی نمائید.
جهت تسریع در انجام تفتیش های امنیتی، به مسافرین توصیه می شود اقلامی که می توانند حاوی مایعات باشند (مثل بطری، فلاسک، لوله، قوطی، ظروف پلاستیکی و موارد دیگر) را در بار دستی خود که به داخل کابین می برند، قرار ندهند.

در محل انجام بازرسی امنیتی

زمانی که به سمت محل بازرسی امنیتی(security check) می روید، کیسه ی دارای درب قابل بسته شدن مجدد خود را که حاوی مایعات است، برای تفتیش آماده نموده و در دست بگیرید. این کیسه همزمان با بار دستی شما تفتیش می شود.
تمامی کت ها و ژاکت ها بایستی برای تفتیش آماده باشند. همچنین اقلام فلزی از جمله کیف پول باید در سینی های پلاستیکی قرار داده شده و به طور جداگانه اسکن شوند.
چنانچه لپ تاپ یا هرگونه وسیله ی الکتریکی بزرگ دیگری در بار دستی خود قرار داده اید، لطفاً هنگام حرکت به سمت محل بازرسی های امنیتی، آن را جهت تفتیش جداگانه آماده نمائید.

​1)چمدان​ یا کیف دستی/بار کابین (که همچنین به عنوان "بار دستی" نیز شناخته می شود)(Hand/Cabin or Carry-on Baggage)​ :​

باری که مسافرین مجاز می باشند آن را همراه خود به داخل کابین هواپیما حمل نمایند.

2)بار/ چمدان تحویلی(که همچن​ین به عنوان "بار پذیرش شده" نیز شناخته می شود) ​(Check in or Hold Baggage)​​​:​​

باری که مسافر همراه خود دارد و در زمان پذیرش مسافرین (Check-in) آن را به شرکت هواپیمایی تحویل می دهد (این بار تحت حفاظت شرکت مذکور خواهد بود) و برای آن بار تحویل داده شده "برچسب شناسایی" صادر و بر روی آن نصب می گردد. این نوع بار به قسمت انبار هواپیما منتقل شده و در آنجا نگهداری می شود و در طول پرواز در دسترس مسافرین نخواهد بود. در مقصد، "بار" به مسافر تحویل داده می شود.

لازم به ذکر است که این نوع بار، جهت حمل در قسمت انبار هواپیما در نظر گرفته شده است و ورود آن به داخل کابین مسافرین مجاز نمی باشد.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.